Mikro Kutu

Oluklu mukavvadan üretilen mikro kutu daha çok küçük eşyaların paketlenmesinde kullanılmaktadır. Mikro kelime olarak minik, küçük anlamına gelmektedir. Oluklu mukavvada E dalga kalitesinde olup oluk yapısının yüksekliği çok az olduğundan mikro olarak isimlendirilmektedir. Oluk yükseliği çok az olmasına rağmen olukların sık dokusu sayesinde mukavemeti oldukça yüksektir. Tek oluklu mukavva kapsamında olan mikro kutu, imalat esnasında genel olarak kesim kalıplarıyla birlikte işlem görmektedir.

Mikro Kutu Çizimi

Kesimli mikro kutu için öncelikle Boy, En, Yükseklik ölçülerinin tespit edilmesi gerekecektir. Ardından kutunun içine konulacak eşyanın biçimine göre önce katlama şablonu hazırlanır. Bu şablon mikro kutunun; kolay ambalaj haline gelmesi, eşyanın kutu içerisinde sabit durması, fazla alan kaplamaması üzerine dayalı bir sistemdir. Belirlenen şablona göre kesim bıçağı sipariş edileceğinden öncesinde kontrol amacıyla müşteriye mikro kutu numunesi sunulur.

Baskılı Mikro Kutu

Mikro kutu örneğini beğeni aldıktan sonra ebadına göre önce oluklu mukavva üretimi gerçekleşir. Oluklu mukavva üretiminde mikro kalitesine çizgi (rill) verilmez çünkü katlama çizgileri kesim kalıbında verilmektedir. Mikro kalitede olan oluklu mukavva, kesim kalıbından hem en kısmı hemde boy kısmına oranla 1-2 cm daha geniş olmalıdır. Bunun nedeni kesim bıçağından çıkacak olan kutunun kenar kesimlerinin temiz çıkması hedeflenmelidir. Oluklu mukavva sektöründe bu durum kesim payı olan adlandırılmaktadır.
Mikro kutuda logo baskısı olacaksa kesime girmeden önce baskı işlemi yapılmalıdır. Baskının kutuya orantılı yapılabilmesi için baskı klişelerinin asetat dizgiye dizilmesi önerilmektedir. Aksi halde baskı işleminden geçen mukavvanın bıçak kesimi yapıldıktan sonra baskıların kutu üzerine oturmaması durumunda nihai üretim hatalı çıkacaktır.

Mikro Kutu

Baskılı bir şekilde kesilen mikro mukavvalar katlama biçimine göre düz tabaka halinde veya kenar birleşimi yapıştırılmış bir şekilde müşterisine sevk edilir. Genel olarak fazla yer kaplamaması için kendinden katlanır mikro kutu daha sık tercih edilmektedir. Tabaka halindeki mukavva, kesim izlerinden katlanır ve birleşim noktalarına girişi sağlandıktan sonra kutu halini alır.

Mikro Koli

Gördüğünüz üzere son derece basit bir işlemle paket halini alan mikro kutu kargo gönderileri için ideal bir ambalaj türüdür. Çok ince yapıda olmasına rağmen direnci fazla olduğundan içindeki eşyayı bir bütün halinde taşımaktadır. Mikro kutu göz alıcı bir ambalaj çeşididir, katlama sistemi yeni fikirlere her zaman açık olduğundan alıcı gözünde değeri fazladır.

 • "Mukavva Koli"

  Oluklu Mukavva Koli


  Oluklu mukavva koli, genellikle taşıma ve depolama amacıyla kullanılan dayanıklı bir ambalaj türüdür. Tek oluklu mukavva, üç katmandan olu[...]
 • Orta Boy Koli

  Hazır Koli Satışı


  Bir koliye ihtiyacınız varsa, kolileri nereden bulacağınız bilmiyorsanız stokta bulunan ve sizlerin kullanımını bekleyen hazır koli seçenek[...]
 • Kargo Kutu Çeşitleri

  Kargo Kutuları


  Şehirlerarası herhangi bir eşya ya da belge gönderecekseniz, eşyalarınızı göndereceğiniz kargo kutularının dayanıklı ve eşyalarınıza [...]
 • Kesimli Ayakkabı Kutusu

  Özel Kesimli Kutu Çeşitleri


  Özel kesimli kutular mukavvanın bıçak kalıbı üzerinde kesilmesiyle meydana gelir. Oluklu mukavva ürünü olan bu kutular genel olarak küçük[...]
Yorumlar
Site içerisindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.