Koli Ebatları

"Koli Ebatları"

Koli Ebatları

Oluklu mukavvadan üretilen koli ambalajın üretimi Boy x En x Yükseklik ölçülerine göre tasarlanmaktadır.Ürünü ambalaj yapmak isteyen firmanın öncelikle koli ebatları belirlemesi gerekecektir.Bunun için koli ambalajın içine girecek ürünü yukarıdaki diyagrama göre ölçülendirme işlemi uygulamalıdır.Koli ebatları belirlenirken aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmak gerekir :

 • Koli ebatları taşımaya,ambalajı el ile sağlıklı bir şekilde kavramaya uygun olmalıdır.Koli içine giren ürün çok ağır olmayıp büyük boyutlarda tasarlanırsa taşıma işleminde güçlükler yaşanabilir.Koli ebatları tasarlanırken bir insanın 2 eliyle rahatlıkla kavrayıp kolayca kaldırması hedeflenmelidir.
 • Koli boyutları birbiriyle simetrik oranda büyümelidir.Örneğin kolinin boy kısmı aşırı uzunsa yükseklik kısmı çok küçük olmamalıdır.Aksi durumlarda açık vaziyette bulunan kolinin kapatılması esnasında yırtılma,kopma gibi durumlar görülebilir.
 • Koli ölçüleri baskı tasarımının şık görünmesini sağlayacak ölçülerde olmalıdır.Baskılı koli için ideal ölçüler Boy ve Yükseklik ölçülerinin paralel oranda olmasıyla sağlanmaktadır.Baskılı kolilerde ana hedef Boy kısmında yer alan firma logosu,adres,iletişim bilgileri olduğundan bu alana özel önem gösterilmelidir.Koli baskıları koli ebatlarına göre küçük kalmamalıdır.
 • Koli fiyatları hesaplanırken koli ebatları üzerinden alan hesabı yapılmaktadır.Bu nedenle koli ebatlarını tasarlarken kolinin En kısmı diğer kısımlara (Boy ve Yükseklik) oranla mümkün olduğunca düşük tutulmalıdır.Kolinin En kısmı arttıkça mukavva ebadı alan olarak her iki taraftan artış göstermektedir.

Karton koli ebatlarını çıkarmak için içine giren ürünü veya ürünleri belirli bir hizaya getirmelisiniz.Hizaya giren ürünleri metre ile Boy,En,Yükseklik olarak ölçtükten sonra koli kalınlığına göre (Tek oluklu koli için 0,5 cm , Çift oluklu koli için 1,0 cm) pay vermelisiniz.Koliye vermiş olduğunuz bu pay ürünün koliye rahatça girmesini ve koli kapaklarının rahatça kapanmasını sağlayacaktır.

Koli ebatlarını ortaya çıkardıktan sonra koli siparişi verme aşamasında koli kalınlığını verip vermediğiniz mutlak surette belirtmelisiniz. Koli imalatında vermiş olduğunuz ölçüler aksi belirtilmediği sürece kolinin dıştan dışa ölçüsü olarak kabul edilmektedir.Bu nedenle koli ebatlarına kalınlık payı vermediyseniz bunu mutlaka ifade etmelisiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus kolinin En kısmı çok dar bir ölçü olarak çıkıyorsa Tam Kapaklı Koli olarak üretilmelidir.Örneğin 80x10x40 cm. ebatlarındaki koliyi ele alırsak koli kapakları normalde 5 cm. gelmelidir.Bu 5 cm. kapaklar 80 cm uzunluğunda olacağından kapatılmaya çalışıldığında kapaklarda kırılmalar meydana gelebilir.Bu tip durumlarla karşılaşmamak için koli siparişinizi Tam Kapaklı Koli olarak vermenizde fayda olacaktır.

 • "Mukavva Koli"

  Oluklu Mukavva Koli


  Oluklu mukavva koli, genellikle taşıma ve depolama amacıyla kullanılan dayanıklı bir ambalaj türüdür. Tek oluklu mukavva, üç katmandan olu[...]
 • Orta Boy Koli

  Hazır Koli Satışı


  Bir koliye ihtiyacınız varsa, kolileri nereden bulacağınız bilmiyorsanız stokta bulunan ve sizlerin kullanımını bekleyen hazır koli seçenek[...]
 • Kargo Kutu Çeşitleri

  Kargo Kutuları


  Şehirlerarası herhangi bir eşya ya da belge gönderecekseniz, eşyalarınızı göndereceğiniz kargo kutularının dayanıklı ve eşyalarınıza [...]
 • Kesimli Ayakkabı Kutusu

  Özel Kesimli Kutu Çeşitleri


  Özel kesimli kutular mukavvanın bıçak kalıbı üzerinde kesilmesiyle meydana gelir. Oluklu mukavva ürünü olan bu kutular genel olarak küçük[...]
Yorumlar
Site içerisindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.