Koli Kaliteleri

"koli kaliteleri"

Koli Kaliteleri

Oluklu mukavva koli kaliteleri tek oluklu ve çift oluklu olarak 2 kategoride değerlendirilir.Tek oluklu koli E dalga (mikro) , B dalga (ince) ve C dalga (iri) kolilerin yer aldığı kategoridir.Koliyi meydana getiren olukların büyüklüğü, birim alana düşen sayısı ve olukların birbirine mesafesi dalga cinsini belirler.

Tek oluklu koli kaliteleri:

E dalga (mikro) oluk uzunluğu 2,9-3,4 mm aralığında belirmektedir.E dalga mukavvadan elde edilen kutular mikro kutu olarak adlandırılır.Mikro kutunun oluk yüksekliği 1,0-1,8 mm. arasındadır.Kullanılan kağıtların gramajı ve kalınlığı bu yüksekliği değiştirebilmektedir.Mikro kutunun olukları sıkı sıkıya işlenmiş olduğundan sert bir yapıya sahiptir.Mikro kutu özellikle küçük yapıya sahip eşyalara ambalaj olarak kullanılır.
B dalga (ince) oluk uzunluğu 5,4-8,4 mm. aralığında belirmektedir.B dalga mukavvadan üretilen koliler ince dalga koli olarak adlandırılır.İnce dalga kolinin oluk yüksekliği 2,1-3,0 mm arasındadır.İnce dalga koli yapı olarak mikro kutudan daha kalın,iri dalga koliden ise daha incedir.İnce dalga koli hafif ağırlığa ve orta boyuta sahip eşyaların paketlenmesinde tercih edilir.
C dalga (iri) oluk uzunluğu 7,9-9,4 mm. aralığındadır.C dalga mukavvadan üretilen koliler iri dalga koli olarak isimlendirilir.İri dalga kolinin oluk yüksekliği 3,2-3,9 mm mesafesindedir.Tek oluklu koli sınıfının boyut olarak en kalın ürünü iri dalga kolidir.İri dalga koli çok ağır olmayan,büyük ebatlardaki eşyaları ambalajlamak için bire birdir.Tek oluklu koli maliyeti kullanılan kağıt miktarının çift oluklu kolilere oranla az olmasından dolayı daha ucuzdur.
Çift oluklu koli kaliteleri:

BE dalga yani B ve E dalganın birleşimi olan koli mikrodopel koli olarak isimlendirilir.Mikro dopel koli kalınlığı 3,2-4,5 mm. aralığındadır.Çift oluklu koli sınıfında 5 ünite kağıt katmanı bulunur.Mikrodopel koli olukları sıkı olan E ve B dalganın birleşmesiyle oldukça mukavim bir hal alır.Kırılgan,hassas,çok katı bir yapıya sahip olmayan ürünler için mikrodopel koli kullanılır.
BC dalga ise B ve C dalganın birleşmesiyle meydana gelir ve dopel koli olarak adlandırılır.Dopel koli kalınlığı 5,5-6,5 mm. arasındadır.Dopel koli içindeki ürüne bir yastık vazifesi görür,darbelere karşı koruma sağlar.Dopel koli ambalaj piyasasının en çok tükettiği ürünlerin başında gelmektedir.Dopel kolinin maliyeti diğer ambalajlara oranla daha ucuzdur ve ürün yapısına uygun bir taşıma şekli verdiğinden başlıca tercih sebebidir.Dopel kolide 5 ünite kağıt katmanı bulunmaktadır.

 • "Mukavva Koli"

  Oluklu Mukavva Koli


  Oluklu mukavva koli, genellikle taşıma ve depolama amacıyla kullanılan dayanıklı bir ambalaj türüdür. Tek oluklu mukavva, üç katmandan olu[...]
 • Orta Boy Koli

  Hazır Koli Satışı


  Bir koliye ihtiyacınız varsa, kolileri nereden bulacağınız bilmiyorsanız stokta bulunan ve sizlerin kullanımını bekleyen hazır koli seçenek[...]
 • Kargo Kutu Çeşitleri

  Kargo Kutuları


  Şehirlerarası herhangi bir eşya ya da belge gönderecekseniz, eşyalarınızı göndereceğiniz kargo kutularının dayanıklı ve eşyalarınıza [...]
 • Kesimli Ayakkabı Kutusu

  Özel Kesimli Kutu Çeşitleri


  Özel kesimli kutular mukavvanın bıçak kalıbı üzerinde kesilmesiyle meydana gelir. Oluklu mukavva ürünü olan bu kutular genel olarak küçük[...]
Yorumlar
Site içerisindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.